Tradicionāls ēdiens, kas sekmējis ilgmūžību
Natto ēdiens

Natto ir japāņu tradicionālais ēdiens jau vairāk nekā 1000 gadu, tas radies pavisam nejauši, kad kāds slavens karotājs vārdā Minamoto Josiie nogaršojis vārītas sojas pupas, kas bijušas nejauši atstātas uz salmiem un sarūgušas. Viņš tās novērtējis kā gana gardas un sātīgas un ātri vien sapratis, kā tās var pagatavot.
Šodien natto ēdiena pagatavošana ir izkopta - tas tiek pagatavots no fermentētām sojas pupiņām, kuras pasniedz ar sojas mērci.
Vispirms sojas pupiņas iztvaicē, tad tās ietin rīsu salmos un novieto siltā un mitrā vietā. Rīsu salmos ir baktērija, kas izraisa rūgšanu, tāpēc olbaltumvielas un ogļhidrāti sojas pupās sadalās, radot staipīgu vielu (kā izkusis siers). Galaproduktam ir īpatnēja, stipra garša un gluma tekstūra, kas parastam eiropietim var šķebināt.
Papildus ir vērts pieminēt, ka natto ēdienā esošās baktērijas uztur labā kārtībā arī gremošanas sistēmu. Protams, mūsdienās natto ēdienu ražo arī rūpnieciski, un pasaulē tas ir izraisījis milzu interesi kā ēdiens, kas sekmē ilgmūžību.
Natto ēdiena sastāva atklājumi
Japānas zinātnieks Hirojuki Sumi atdalīja sojas pupās esošo dabīgo natokināzi un eksperimentā atklāja, ka šī viela spēj darīt brīnumu lietas.
Natokināze, iekļūstot asinsvados un sastopoties ar trombu, to 37 grādu temperatūrā spēj izšķīdināt aptuveni 18 stundās. Tas ir vēsturiski svarīgs atklājums, jo sniedz iespēju novērst asinsvadu slimību riskus un profilaktiski uzlabot veselību. Būtiski ir arī tas, ka hroniskas asinsvadu slimības var izraisīt insultu vai infarktu, kas labākajā gadījumā var prasīt ilgu veseļošanos, bet sliktākajā beigties ar nāvi.
Natokināze - iespēja neitralizēt asinsvadu slimības
Natokināze mūsdienās, balstoties uz senajām metodēm, tiek iegūta arī rūpnieciski. Šis ferments palīdz dabiski uzlabot asins cirkulāciju, izšķīdina trombus, samazina asins recekļu, aterosklerotisko plāksnīšu veidošanos un asinsvadu iekaisumus.
Būtiski, ka, attīstoties zinātniskiem pētījumiem, ir atklāts, ka natokināzes ferments kombinācijā ar monakolīnu, kas tiek iegūts no raudzētiem sarkanajiem rīsiem, spēj pastiprināti pasargāt cilvēka asinsvadus un novērst infarkta un sirdslēkmes risku.
Natokināze pasargā asinsvadus, bet monakolīns mazina holesterīna līmeni. Viens otru tie papildina un dod nenovērtējamu ieguldījumu cilvēka veselībā.
Ir skaidrs, ka vesels organisms un ķermenis nav iegūstams tikai no zinātniski atklātām papildus uzturā lietojamām vielām - ikvienam ir jābūt fiziski aktīvam, lai apgādātu asinsvadus un sirdi ar skābekli, garīgi mundram, jālieto uzturā veselīgi, holesterīnu nesaturoši produkti! Visa šī kombinācija arī mums dos iespēju sekot japāņu piemēram un, kas zina, - varbūt nodzīvot tikpat ilgu un līdzvērtīgu mūžu!
Pretiekaisuma diēta artrīta gadījumā
Gadījumos, kad nepieciešams uzlabot zarnu trakta mikrofloru un samazināt artrīta ierosinātu iekaisumu, pirmais solis, kas jāsper, – jāveic nepieciešamās uztura pārmaiņas.
1. Lietojiet produktus, kas samazina vai neizraisa iekaisumu: dārzeņus un augļus, piemēram, brokoļus, zaļos salātus un košu krāsu dārzeņus, saldos kartupeļus. Ēdiet dziļūdens zivis, piemēram, lasi, mencu vai āti, kā arī vistas un tītara gaļu. Ēdiet ogas (it īpaši zemenes un mellenes, avenes un ķiršus), kā arī ābolus, banānus un mango, bet atturieties no ļoti skābu augļu ēšanas.
2. Atsakieties no rūpnieciski ražotiem produktiem, ceptiem produktiem, cukura, sojas un glutēna, mākslīgajiem saldinātājiem, mononātrija glutamāta, mākslīgajām pārtikas piedevām, hidrogenētiem augu taukiem un jebkādiem saldinātiem, gāzētiem dzērieniem.
3. Izvairieties no sarkanās gaļas, trekniem piena produktiem, alkohola, kafijas.
4. Ja vien iespējams, izvēlieties bioloģiskus produktus.
5. Gatavojot ēdienu, izmantojiet augstākās kvalitātes olīveļļu. Ja vēlaties kaut ko cept, lietojiet taukvielas, kas ir piemērotas gatavošanai augstā temperatūrā.
6. Līdzsvarojiet Omega 6 un Omega 3 taukskābju uzņemšanu – to proporcijai būtu jābūt aptuveni 4:1.